Etapy tworzenia strony internetowej w 2024 roku. Proces tworzenia strony internetowej

Aktualizacja: 2024-12-09

etapy tworzenia strony internetowej

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda proces tworzenia strony internetowej? Każdy etap planowania strony jest bardzo ważny jeżeli chcemy aby nasza strona spełniała swoje założenie. Może się to wydawać że to tylko kilka kliknięć, wybranie kolorów, fontów i tyle, ale prawda jest zupełnie inna. Proces tworzenie strony to jak układanie puzzli, gdzie każdy element musi pasować do reszty a jeden jest zależny od drugiego. Bez planu działań, to tylko chaos – wiem, bo sam kiedyś próbowałem i skończyło się na bezpotrzebnym traceniu czasu.

W tym artykule pokażę Ci krok po kroku, jak wygląda mój proces budowy strony. Dowiesz się, dlaczego każdy etap jest ważny i nie może być pominięty.

Proces tworzenia strony internetowej — od czego zależy?

Proces tworzenia strony internetowej zależy od wielu czynników, które wspólnie składają się na finalny efekt. Najważniejszym krokiem jest zastanowienie się jaki jest cel strony. Bez jasno określonego celu, cały proces nie ma sensu i przypomina błądzenie we mgle. Kolejnym najważniejszym czynnikiem jest to określenie grupy docelowej. Wykonanie strony internetowej dla firm będzie inne niż zbudowanie strony internetowej typu portfolio dla fotografa . Dodajmy do tego funkcjonalności które są potrzebne aby „zadowolić” odbiorców i wykorzystany system CMS.

Etapy tworzenia strony internetowej - Jak wygląda proces projektowania strony www?

Projektowanie strony internetowej to coś więcej niż wybór ładnego szablonu i wrzucenie kilku zdjęć. To przemyślany proces, który krok po kroku prowadzi do stworzenia funkcjonalnej, estetycznej i skutecznej witryny. Każdy etap ma znaczenie – od zbierania informacji, przez tworzenie makiet, aż po wdrożenie techniczne. Żeby nie błądzić, warto znać te kluczowe kroki. Poniżej pokażę Ci, jak wygląda ten proces w praktyce. Poniżej przedstawiam Ci mój proces projektowania strony internetowej.

procest tworzenia strony

1. Brief i Zbieranie wymagań

Projektowanie strony internetowej to coś więcej niż wybór ładnego szablonu i wrzucenie kilku zdjęć. To przemyślany proces, który krok po kroku prowadzi do stworzenia funkcjonalnej, estetycznej i skutecznej witryny. Każdy etap ma znaczenie – od zbierania informacji, przez tworzenie makiet, aż po wdrożenie techniczne. Żeby nie błądzić, warto znać te kluczowe kroki. Zaraz pokażę Ci, jak wygląda ten proces w praktyce. Poniżej przedstawiam Ci mój proces projektowania strony internetowej.

Do tego też dochodzą pytania stricte projektowe takiej jak: „Czy masz już wizję swojej strony internetowej”?”, „Ilość potrzebnych wersji językowej?” itp.

2. Analiza konkurencji i grupy docelowej

Zanim zacznę projektować, analizuje Twoją konkurencję pod kątem oferty i to co przedstawiają na swoich stronach.. Co robi Twoja konkurencja? Jakie rozwiązania u nich działają, a jakie można zrobić lepiej? Równolegle analizuje grupę docelową – kim są Twoi odbiorcy, co ich interesuje i jak korzystają z internetu. Dzięki temu jestem w stanie przygotować strukturę strony, dzięki której tworze stronę, która nie tylko przyciągnie uwagę, ale też spełni potrzeby użytkowników.

3. Plan tworzenia projektu strony, mapy strony

Plan działań to checklista która ma za zadanie ułatwić mi proces tworzenia strony internetowej. Ustalam strukturę strony, jakie funkcje mają się znaleźć na stronie. Tworzę zarys mapy strony, która pokazuje w jaki sposób to wszystko będzie poukładane i jaka będzie nawigacja strony. Całość przedstawiam Tobie do akceptacji.

4. Akceptacja i formalności

Przedstawiam Ci ofertę, plan i kosztorys. Omawiamy szczegóły i dopracowujemy pierwszej poprawki. Po akceptacji oferty przechodzimy do formalności – podpisanie umowy, opłacenie zaliczki, i rozpoczęcie działań. Na tym etapie tworzenia strony internetowej wybieramy hosting i nazwę dla Twojej domeny.

5. Projektowanie i budowa strony

Czas przejść do projektowania i budowania strony. Na podstawie utworzonego planu przechodzę do zakupu hostingu, domeny. Podczas budowy strony, w pierwszej kolejności tworzę projekt strony głównej, jej wygląd i strukturę strony. Po przygotowaniu strony głównej – przesyłam klientowi pierwsze pracę. Już na tym etapie budowania strony klient może przedstawić swoje opinię i poprawki do wdrożenia. Po ukończeniu tworzenia graficznej wersji strony przechodzę do wdrożenia responsywności strony, potrzebnych funkcjonalności strony internetowej.

6. Przygotowanie treści

Przygotowanie treści na stronę internetową to element w którym przekazujemy wartość naszemu klientowi. Etap sam w sobie jest w procesie budowy strony, lecz jest ważnym elementem aby go wyróżnić. Treść strony to serce każdej strony. Musi być zgodna z celem strony, atrakcyjna a szczególnie wartościowa dla obiorcy i zoptymalizowana pod kątem SEO. To głownie na podstawie treści Twoja strona wzbija się w szczeblach w wynikach wyszukiwania.

7. Testowanie projektu

Po ukończeniu budowy strony przechodzę do kompleksowego testowania. Sprawdzam, czy działa poprawnie na różnych urządzeniach i przeglądarkach, czy linki wewnętrznego prowadzą tam, gdzie powinny, i czy wszystko wygląda tak, jak zakładaliśmy. Wykrywam ewentualne błędy, zanim zauważy je użytkownik.

8. Przekazanie do sprawdzenia

Gotowy projekt trafia do Twoich rąk. To moment, w którym możesz dokładnie obejrzeć stronę, sprawdzić, czy wszystko jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami, i zasugerować poprawki które zostaną wdrożone. Dzięki temu masz pewność, że efekt końcowy w pełni odpowiada Twojej wizji.

9. Wdrożenie strony internetowej

Po akceptacji projektu, Ostatnim etapem budowy strony jest jej wdrożenie i uruchomienie. Gotowa strona zostaje opublikowana na wybranym hostingu i oficjalnie staje się dostępna w internecie. W tym momencie zachodzi ostatnie testowanie projektu.

10. Konserwacja, wsparcie i rozwój strony internetowej

W tym momencie projekt jest gotowy do pracy i rozwoju strony. Po każdym uruchomionej stronie oferuje wsparcie i dalszy rozwój strony internetowej. Wdrożenie to nie koniec – to dopiero początek. Każda strona wymaga regularnych aktualizacji, monitorowania i dostosowywania do zmieniających się potrzeb użytkowników. Wspieram Cię w rozwoju witryny, dbamy o jej bezpieczeństwo i pomagamy wprowadzać nowe funkcje, żeby Twoja strona zawsze była krok przed konkurencją.

Zapoznaj się z ofertą utworzenia stron dla firm

Oferuję kompletną administrację i opiekę nad stroną www. Klikając w przycisk zapozasz się z ofertą

Proces tworzenia strony internetowej WordPress

Czy proces tworzenia strony internetowej w WordPress różni się? Nie, etapy tworzenia strony internetowej są praktycznie identyczne. Niezależnie od wybranego systemu CMS, sposobu wykonania strony internetowej, etapy budowy strony są w mniejszym lub większym stopniu podobne. A wszystko zależy od Twoich potrzeb i wymagań. Wdrożenie strony na WordPress rózni się jedynie pod względem kodowania oraz jej optymalizacji strony. Nie odpowiednie korzystanie szczególnie z PageBuilderów może prowadzić do mniejszej wydajności strony.

Czy każdy projekt ma taki sam proces budowania strony internetowej?

Każdy projekt budowy strony www ze względu na inne cele, potrzeby Twoje i Twoich odbiorców. Tak jak Ci przedstawiłem w powyższych etapach, istnieje ogólny schemat – od briefu, przez projektowanie, aż po wdrożenie – ale szczegóły różnią się w zależności od sytuacji. Na przykład, strona wizytówka dla małej firmy może wymagać prostszych rozwiązań i krótszego procesu niż rozbudowany sklep internetowy z systemem płatności i integracjami zewnętrznymi.

Ile trwa proces tworzenia strony internetowej?

Czas tworzenia strony internetowej zależy od jej złożoności, zakresu projektu. Prosta strona wizytówka może być gotowa w ciągu 2–4 tygodni, o ile wszystko idzie sprawnie. W przypadku korzystania usług Agencji czas realizacji może się wydłużyć. Jeśli jednak mówimy o rozbudowanym sklepie internetowym, portalu czy stronie z niestandardowymi funkcjami, proces może zająć od kilku miesięcy do pół roku, a czasem i dłużej.

Etapy projektowania strony internetowej mają swój szacowany czas realizacji. Samo projektowanie graficzne i budowa strony może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Pamiętaj że podeście klienta też ma znaczenie. Jeżeli klient chce współpracować i angażuje się w projekt – ten czas realizacji strony internetowej będzie krótszy.

To też może Cie zainteresować:
Ile kosztuje strona internetowa w 2024 roku?

Etapy tworzenia strony internetowej - podsumowanie

Proces tworzenia strony internetowej wymaga przemyślanego planu działań na każdym etapie. Zazwyczaj zaczyna się od zebrania wymagań i analizy rynku, co pozwala dokładnie zrozumieć potrzeby klienta i użytkowników. Następnie tworzone jest plan, indywidualny projekt strony, układ i strukturę treści.

Odpowiednia strona internetowa wymaga poświecenia czasu. Każdy etap jest równie ważny – od pierwszego szkicu po ostateczne wdrożenie strony. Zbudowana profesjonalna strona internetowa jest gotowa do dalszego rozwoju i administracji, by nadążać za zmieniającymi się trendami i potrzebami użytkowników. Wszystko to razem składa się na projekt, który nie tylko działa, ale też przyciąga uwagę i spełnia swoje zadania.

WEB-MD Michał Dąbrowski

Kilka słów o mnie

Cześć! Jestem pasjonatem tworzenia stron internetowych, specjalizującym się w obsłudze i projektowaniu unikalnych witryn dla klientów. Moja praca skupia się na tworzeniu responsywnych, estetycznych stron, dostosowanych do potrzeb każdego, kto poszukuje profesjonalnego oblicza w sieci.

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do mojego newslettera a będziesz otrzymywać odemnie wiadomości o nowym artykule.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *